 |
 |
|
 |
 |
Handlerkursen 10 - 11 Maj 2008
Så här såg det ut i hallen i fredags när vi skulle åka!
Resten av familjen undrade om vi skulle flytta???
Vi har haft en rolig och lärorik helg i strålande solsken bland trevliga människor och hundar!!! 
Varken matte eller jag hade en aaaaning om att det är så svårt att stå och springa rätt! Och inte heller att ÄVEN matte ska stå och springa snyggt!
Vi var 12 ekipage denna helg och alla var jätteduktiga och gjorde stora framsteg.
Maria Kierkegaard som höll i kursen är superduper professionell och som gjord för detta!!! På ett lugnt och pedagogiskt sätt har hon med "falkögon" gett varje ekipage tips och råd utifrån sina förutsättningar.
Matte vill tacka Karin som tog kort på henne och Gucci, så att hon fick se att hon verkligen ser ut som en fullständig IDIOT!!! 
Man ska liksom typ tänka "Baywatch"... Se snygg ut, sträcka på sig, kanske puta lite med sina "välbehag" !!!
Matte ser typ ut som att hon är skitnödig!!! Sen är hon också väldig lik Lasse Åberg i Sällskapsresan 1, när han övar: " Jag är inte rädd! Jag kan flyga!!! "
Ja, Maria var ju domare på söndagen, men om matte fick vara lite domare så där så hade ju i och för sig ALLA varit vinnare först och främst!!! För otroliga framsteg gjordes !
Men Micke var ju bara såå cool som följde Marias tips till punkt och pricka! Gled in i ringen i värsta snyggbrallorna och finskjortan och med "ETTA" sittandes i nummerlappshållaren!!! Snacka om rätt inställning!!!
Ja sen finns det ju en självklar vinnare till Titeln "baywatch" ! Caroline (African Bravehearts) med sin lille gulleplutt Eros, liksom inte bara springer baywatch, utan ÄR baywatch! Woaw!!! 
Hade tyvärr ingen springbild!!
Trevligast entré med vackraste smilet tyckte jag Kingas matte Karin gjorde!! Hon kan verkligen smila snyggt!!!
Dagen till ära fick väl inte jag högsta vinsten , men matte fixade lite egna priser till mig!!!
Jag vann nämligen BYH och BUK !!! 
Vet Ni inte vad det är????
Fundera lite.....
BYH = Bästa Ylande Hund
Jag sjöng högst och vackrast av ALLA när matte satte in mig i buren!!!!
|
|
 |